Tüm dünyada hızla yayılan yeni koronavirüs tüm ülkeleri hazırlıksız yakaladı. Hayat neredeyse durma noktasına geldi. Karantina uygulamaları bir çok çocuğu eve hapsetti. Bir yandan virüs kapma kaygısı, öte yandan evin içine hapsolmak ve bu sürecin uzaması yetişkinlerden daha fazla çocukları olumsuz etkiledi.

Ruh sağlığı çalışanları normal terapilerini durdurmak zorunda kaldı. Online terapi uygulamaları ise henüz herkesin alışık olmadığı bir durum. Böyle bir ortamda kullanılacak en temel araçlardan birisi şüphesiz hikayeler. Hikayeler insanlığın en eski eğitim vasıtalarından biri. Çocuklar hikayeleri zaten seviyor. Çocuk terapilerinde ise sıklıkla kullanılıyor. Tüm sınırları aşabilen hikayeler böyle bir zamanda hem uzmanların hem de çocukların ihtiyacı olarak öne çıkıyor.

Klinik Psikolog Mehmet Teber bir çocuk terapisti. Bu alanda eğitimler de veriyor. Bu süreçte hem uzmanların online terapilerinde kullanılmak hem de tüm ülke çocuklarımızın bu süreçte yaşadıkları zorlukları hafifletmek amacı ile bir dizi hikaye kaleme aldı. Bu hikayeler ilk instagramda paylaşıldı ve çok rağbet gördü.

Gelen yoğun talepler üzerine bu hikayeler kitaplaştırıldı ve 23 Nisan 2020’de, çocuk bayramının yüzüncü yılında ülkemizin tüm çocuklarına hediye olarak web ortamına taşındı. Dileriz ihtiyacı olan tüm çocukların kalplerine dokunur ve orada yeni çiçeklerin açmasına vesile olur.