Hikayeler edebi hikayeler ve eğitici hikayeler olarak temel iki kategoride incelenebilir. Buraya bir üçüncü kategori olarak terapötik hikayeler eklenebilir. Bu hikayeler insan psikolojinde yaşanan kimi sorunları ele alıp çözmeyi hedefler. Terapötik hikayeler de kendi için de çeşitli gruplara ayrılır. Bunlardan biri de metaforik hikayelerdir.

Terapide metaforların kullanımının öncüsü şüphesiz Milton Erickson’dur. Ercikson terapide hipnotik dili be metaforları sıklıkla kullanmış ve oldukça etkili sonuçlar elde etmiştir. Meraforik hikayeleri çocuk terapilerinde etkili bir şekilde kullanan iki önemli isim Nancy Davis, Joyce Mills ve George Burns’tür.

Metaforik hikayeler insan bilinçdışını kendine hedef edinen, bilinçle araya mesafenin konduğu, sorunu çıplak olarak değil bir metafor örtüsü içinde ele alan hikayelerdir. Bu sayede kişi kendinin hedef alındığını ve değiştirilmeye çalışıldığını hissetmez. Bilinç dirençlerini aşan bu hikayeler bilinçaltına tohumlar eker ve bu tohumlar zaman içinde değişimi tetikler. Böylece çocuk bilinçdışı düzeyde iyileşme sağlar.